Historisk milepæl: Byggeriet af Kunsthal Spritten og Cloud City i Aalborg går nu i gang

Nu bliver byggeriet af Danmarks nye kunsthal, Kunsthal Spritten i Aalborg, sat i gang. Her omdannes den historiske spritfabrik til en toneangivende kunsthal for samtidskunst. Projektet omfatter også det storslåede kunstværk Cloud City, af den verdensberømte kunstner Tomás Saraceno. Ifølge Aalborgs borgmester er projektet en væsentlige motor i at skabe vækst og byudvikling.

Udgivet 4. december 2024| Kunsthal Spritten |
Kultur

Nu er byggeriet af Danmarks nye kunsthal for toneangivende samtidskunst, Kunsthal Spritten, klar til at tage endelig form. Finansieringen af det samlede projekt er tilvejebragt, alle aftaler indgået og omdannelsen kan dermed påbegyndes.

 

Kunsthal Spritten får til huse i en del af den knap 100 år gamle, fredede spritfabrik i Aalborg Vestby. Det rødmurede fabriksanlæg er et stykke danmarkshistorie med en central placering lige ved havnefronten, som nu omdannes til kunsthal. 

 

Det er samlet set et unikt – og også komplekst – anlægsprojekt med stor opbakning fra både politikere, en lang række bidragsydere og lokalbefolkningen.

Aalborgs borgmester, Lasse Frimand Jensen, udtrykker stolthed over projektet og understreger at projektet vil give regionen en kultur- og hverdagsdestination af international karat.

 

- Ombygningen af den gamle spritfabrik til kunsthal understreger, hvordan vi tager vores industriarv med ind i fremtiden. Med den transformerede bygning får Aalborg en helt unik oplevelsesattraktion, som vi er overbeviste om vil sætte byen på verdenskortet og være en væsentlige motor i at skabe vækst og byudvikling, udtaler Lasse Frimand Jensen, borgmester i Aalborg Kommune.

 

Med lokal forankring og internationalt udsyn

Til transformationen af spritfabrikken, der er fredet og udpeget som nationalt industriminde, har kunsthallens ledelse og kommunen valgt erfarne rådgivere fra ind- og udland. Praksis Arkitekter er totalrådgiver, mens entreprenørvirksomheden NCC er i spidsen for omdannelse til kunsthal. Kunstværket Cloud City skabes og etableres af Tomás Saraceno og Studio Tomás Saracenoi samarbejde med den internationalt anerkendte entreprenørvirksomhed Waagner Biro Steel and Glass GmbHHele projektet udføres med tilladelse fra Slots- og Kulturstyrelsen.

 

- Kunsthal Spritten bliver et hus med lokal forankring og internationalt udsyn. Målet er at fremme samtidskunstens værdi for den enkelte, for fællesskabet og for samfundet. Vi er ovenud stolte over at stå i spidsen for så ambitiøst et projekt, og vi glæder os til at slå dørene op for gæster om et par år. En helt særlig tak skal lyde til samtlige bidragydere og involverede i processen, som har muliggjort, at vi i dag er nået til denne afgørende milepæl, udtaler Kunsthal Sprittens ledelse, Bibi Henriksen Saugman og Signe Cecilie Jochumsen.

Sammensmeltning af kunst, historie og fællesskab

Sammen med Aalborg Kommune er den filantropiske forening Realdania hovedbidragsyder til kunsthallen. De fremhæver Kunsthal Spritten som et helt særligt projekt:

 

- Vi er rigtig glade for, at vi nu kan sætte gang i byggeriet. Vejen hertil har været lang, men alle parter har arbejdet hårdt for at finde de løsninger, der gør, at vi nu kan sætte gang i et helt unikt projekt, hvor en verdenskendt kunstner opfører sit største værk nogensinde og bygger det sammen med det største fredede industrianlæg i Danmark. Spritfabrikkerne er en vigtig del af Aalborgs identitet, og med Kunsthal Spritten får bygningerne nyt liv og smelter fortid og nutid sammen. Vi tror på, at projektet vil styrke byudviklingen af Aalborg Vestby og tilføre noget, som de lokale vil være stolte af, og folk udefra vil rejse til Aalborg for at opleve, siger Nina Kovsted Helk, der er filantropidirektør i Realdania. 

 

Et vartegn for Aalborg og Danmark

Fra kunsthallen kan besøgende gå direkte ind i det enorme og enestående kunstværk Cloud City skabt af den anerkendte argentinske kunstner Tomás Saraceno. Værket, som tilmed bliver kunstnerens største permanente værk til dato, er støttet af en række fonde med Det Obelske Familiefond som hovedbidragyder:

 

- Vi glæder os over at medvirke til at få realiseret Tomás Saracenos kunstværk, som er af allerhøjeste, internationale klasse og i en skala, vi sjældent oplever i Norden. I fondet har vi en stærk tilknytning til Nordjylland, og ønsker at skabe særlige oplevelser og samlingssteder, som både borgere og besøgende kan få stor glæde af. Cloud City Aalborg vil med sin prominente placering blive et nationalt vartegn, der rækker ud til sin omverden og videre end nuet, udtaler John Amund Tønnes, direktør i Det Obelske Familiefond. 

 

- Jeg er dybt taknemmelig for alle, som har støttet dette fantastiske projekt, der sammensmelter kunst og arkitektur, igennem så mange år. Jeg kan ikke komme i tanker om nogen anden skulptur af denne størrelse, hvor mere end hundrede mennesker sammen kan træde ind i et rum for farverig fantasi. Et socialt eksperiment, der udvider det frie offentlige rum til en vertikal dimension og inviterer alle til at svæve over fjorden, ophængt som vanddråber. Jeg har forestillet mig Cloud City for både børn og bedsteforældre, for mennesker med funktionsnedsættelser og for dem med evner langt ud over det menneskelige, for at bringe os sammen i forskellige tilstande af begejstring. Når perspektiver vendes på hovedet og horisonter udvides, bliver vores evne til at drømme – sammen eller individuelt – forstærket, siger kunstner Tomás Saraceno.

Baggrund

Kunsthal Spritten bliver en ny kunsthal i den historiske spritfabrik i Aalborg Vestby. Det knap 100 år gamle, rødmurede fabriksanlæg er et stykke danmarkshistorie, som nu omdannes til en moderne kulturinstitution og et levende samlingssted.

 

Med afsæt i toneangivende samtidskunst forener Kunsthal Spritten kunstoplevelser med aktuelle dagsordner – gennem udstillinger og aktiviteter for store og små. Formålet er at sætte livet og hverdagen i et nyt perspektiv og gøre gæsterne nysgerrige og deltagende i det omgivende samfund. 

 

I forbindelse med kunsthallen opføres kunstværket Cloud City af den internationalt anerkendte kunstner Tomás Saraceno, der er kendt for sine interaktive installationer og skulpturer ofte i stor skala. Kunstneren har udstillet bl.a. på Biennalen i Venedig og The Met i New York.

 

Den nye kunsthal er tegnet af arkitektvirksomheden Praksis Arkitekter, i et projekt godkendt af Slots- og Kulturstyrelsen. Kunsthallen får et samlet etageareal på cirka 3.200 m2 heraf cirka 1.000 m2 i en tilbygning i genbrugstegl ovenpå den historiske bygning. Byggeriet udføres af entreprenørvirksomheden NCC.

 

Idéen om en ny kunsthal på Spritten og en skulptur i monumental størrelse blev taget af lokal udvikler og kunstsamler Martin Nielsen i perioden 2014 – 2018.

 

Byggeriet igangsættes nu og forventes at vare godt to år.

 

Frem mod åbningen bringer Kunsthal Spritten samtidskunsten i spil og tester nye formater udenfor huset gennem samarbejder med andre institutioner og samfundsaktører. 

 

Følgende har støttet projektet

Omdannelsen af spritfabrikken til kunsthal realiseres med støtte fra den filantropiske forening Realdania og Aalborg Kommune.

 

Cloud City er et stedsspecifikt kunstværk i stor skala skabt af Tomás Saraceno, støttet af Det Obelske Familiefond, Spar Nord Fonden, Ny Carlsbergfondet, Salling Fondene, Augustinus Fonden, Knud Højgaards Fond, Enggaard A/S og Wagner Ejendomme.

 

Kulpladsen bliver en central plads foran kunsthallen og etableres med bidrag fra Realdania og Aalborg Kommune.

 

Byggeriet igangsættes den 13. december kl. 11.00.

 

Foto 1: Studio Tomas Saraceno. Cloud City Aalborg.
Foto 2-3: Praksis Arkitekter: Ydre visualisering, Kunsthal Spritten.

Seneste nyheder: Kultur



Seneste nyheder